Właściciel firmy CARVING-ART Paweł Sztenderski i wykwalifikowany Instruktor Carvingu.
Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej utytułowanych zawodników zajmujących się carvingiem w Polsce! Wygrał sześć ogólnopolskich konkursów carvingowych, w tym te najważniejsze jak Mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Jest także jedynym Polakiem, który wielokrotnie zwyciężał w mistrzostwach carvingowych za granicą.
Paweł Sztenderski to propagator sztuki carvingu wśród dorosłych i młodzieży. Ze względu na bogate doświadczenie w dziedzinie carvingu, profesjonalizm oraz obiektywizm Paweł Sztenderski jest członkiem jury wielu konkursów zarówno w Polsce jak i za granicą.
W kraju prowadzi własną działalność gospodarczą mającą m.in. na celu promowanie szeroko pojętej sztuki carvingu. Carving to jego pasja, którą przekazuje i którą zaraża innych podczas licznych pokazów i szkoleń organizowanych w całej Polsce. Dzięki niebanalnemu, często bezinteresownemu podejściu do niesienia pomocy innym może poszczycić się również licznymi listami z podziękowaniami za pomoc w organizacji pokazów, szkoleń, konkursów dla szkół, Lokalnych Grup Działania, Kół Gospodyń Wiejskich i innych instytucji.
Paweł Sztenderski swoimi działaniami wspiera i promuje powiat wejherowski i miasto Wejherowo, czyli miejsca w którym się urodził, w których najaktywniej działa i mieszka. Ta wzajemna współpraca pozwala na podnoszenie wartości turystycznych powiatu i miasta, a także promowanie powiatu wejherowskiego na najważniejszych wydarzeniach kulinarnych na świecie jak Kulinarny Puchar Świata w Luxemburgu czy Culinary Olimpic IKA w niemieckim Erfurcie.
Paweł Sztenderski to również wykwalifikowany Kuchmistrz. W swojej przygodzie z gastronomią, oprócz polskich restauracji i hoteli miał okazję pracować w takich krajach i miejscach jak: USA (Hawaje, Alaska), Kanada, Meksyk, Anglia czy Norwegia. W czasie ostatniej pracy za granicą pracował w angielskim Alexander House Hotel. Jest to czterogwiazdkowy hotel należący do wąskiego grona Small Luxury Hotels of the World, a Paweł Sztenderski pełnił rolę Szefa działu przystawek, zup i sosów. Ogromne doświadczenie zdobyte na kierowniczym stanowisku w Anglii, przełożyło się na jego dalszą karierę kulinarną w Polsce. W wieku zaledwie 25 lat Paweł został Zastępcą Szefa Kuchni w hotelu w małym trójmieście kaszubskim. Jak sam mówi (…) wszystko układało się wzorowo, piąłem się w kulinarnej trampolinie coraz wyżej, często zostawiając w polu bardziej doświadczonych kucharzy. W tzw. międzyczasie udało mi się nawet zdobyć II Vice Mistrzostwo Polski w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w grillowaniu. Ale to właśnie carving i cała ta jego otoczka zafascynowała mnie tak bardzo, że to tej sztuce postanowiłem oddać cały swój czas zawodowy! (…)
Paweł Sztenderski – o początkach przygody z carvingiem:
„ …. Moja przygoda z carvingiem rozpoczęła się na początku 2006 roku. Pracowałem wtedy w USA jako kucharz. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem ręcznie wycinane owoce i warzywa od razu bardzo mi się spodobały! Postanowiłem spróbować swoich sił! Nie było łatwo. Włosi, Tajowie i Filipińczycy rzeźbili w sprinterskim tempie i cokolwiek zobaczyć było niezmiernie trudno. Pamiętam dzień, w którym Edison, Filipińczyk zajmujący się wyłącznie carvingiem, widząc moje niesłabnące zainteresowanie, zaprosił mnie do swojej pracowni. Od tego czasu kilka razy w tygodniu spędzałem po kilka godzin wspólnie z Edim i rzeźbiliśmy arbuzy i rutabagi, czyli coś pomiędzy brukwią a rzepą …
Paweł Sztenderski to nie tylko utalentowany zawodnik i rzeźbiarz, ale również skuteczny nauczyciel. Nie ma oporu w przekazywaniu swojej wiedzy a do tego robi to bardzo skutecznie!
(…) jednym z pierwszych moich uczniów był Grzegorz Gniech. Po powrocie do Polski i rozpoczęciu pracy w kolejnym hotelu spotkałem Grzegorza, który podobnie jak ja zafascynował się sztuką carvingu. Jak się później przekonałem Grzegorz okazał się osobą o dużym talencie do wycinania i już w 2012 roku wygrał swoje pierwsze ogólnopolskie zawody carvingowe. Był to Puchar Polski w Carvingu. Jednak większą radość sprawia mi zdobycie przez niego Mistrzostwa Polski w Carvingu w 2015 roku (…)
Obaj Panowie aktywnie promowali swoją działalność i sztukę carvingu w całej Polsce, najpierw jako Carving-Art Paweł Sztenderski, później dodatkowo jako Carving-Gniech Grzegorz Gniech.
(…) dziś wspólne działania to już historia, ale udało nam się razem stworzyć przez ten czas kilka naprawdę znakomitych projektów i wydarzeń w świecie carvingu. Jednym z nich są niewątpliwie Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów i kursy carvingu, które bezpłatnie zapewniliśmy w ramach tego konkursu jego uczestnikom. I tak dzięki temu, jako instruktor carvingu mogę poszczycić się, że mój kolejny wychowanek Arkadiusz Rosiak zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów 2015. Pozostali zawodnicy jak choćby Ida Popis, Adrian Jaworski, Krystian Dolecki dzięki udziałom w prowadzonych przez CARVING-ART kursach carvingu zajmowali w tych zawodach bardzo wysokie miejsca (…)
Również Dominika Sadowska, która współtworzy wraz z Pawłem Sztenderskim team CARVING-ART, swoją przygodę rozpoczynała właśnie na kursie carvingu w tej firmie. Obecnie jest jedną z najbardziej utalentowanych i perspektywicznych osób zajmujących się carvingiem.
(…) te wszystkie osoby na pewno wykonały masę ciężkiej pracy, poświęciły dużo swojego czasu, aby osiągnąć swój sukces. Nie ma w tym żadnych wątpliwości. Cieszę się jednak, że jako instruktor, kolega, przyjaciel – przekazując swoją wiedzę i doświadczenia dołożyłem cegiełkę do ich sukcesu (…) – mówi Paweł Sztenderski
Paweł Sztenderski o swoich największych sukcesach, konkursach i rywalizacji w Polsce i za granicą:
(…) Właśnie tę grupę osób i ich osiągnięcia uważam za swój największy osobisty sukces w mojej działalności carvingowej. Wiem, że to trudne do zmierzenia. Ten łatwiejszy do zweryfikowania sukces, to oczywiście starty w zawodach carvingowych. Na pewno zdobyte Mistrzostwo Polski czy Puchar Polski w Carvingu cieszy, ale dla mnie równie ważny jest fakt, że na przełomie lat 2010 i 2011 wygrałem wszystkie ogólnopolskie zawody, w których startowałem. W pięciu swoich pierwszych startach wygrałem czterokrotnie, wówczas z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Takim startem nie może pochwalić się nikt inny – to mała rzecz.
Większą rzeczą, to dwa najważniejsze Mistrzostwa kulinarne i carvingowe na świecie – pierwszy z nich to Kulinarny Puchar Świata w Luxemburgu. Zdobyłem tam srebrny medal i to jak dotąd trofeum najwyższej rangi dla mnie. Drugi z nich to Culinary Olimpic – Olimpiade der Koche – IKA w Niemczech. W tych zawodach startowałem dwukrotnie. W roku 2012, w swoim międzynarodowym debiucie wywalczyłem medal brązowy. Sukces ten powtórzyłem cztery lata później (2016), dorzucając jeszcze srebrny medal i zwycięstwo w finale najlepszych carvingowców z całego świata! Ranga zawodów, i zdobywane laury w powyższych konkursach cieszą, jednak to, co się liczy równie mocno, to ostateczne zwycięstwa i zapisanie się złotymi zgłoskami na kartach historii danego konkursu. W latach 2013 i 2014 dwukrotnie wygrałem indywidualnie Mistrzostwa Czech oraz raz Melonouvy Sampionat. Zdobyłem w tych konkursach cztery indywidualne złote medale. Do tego raz z Grzegorzem, a raz z Grzegorzem i Pauliną zwyciężaliśmy również w drużynowej rywalizacji, a ja do swojej kolekcji dołożyłem kolejne dwa złote krążki (…)
Co cieszy w carvingu najbardziej?
(…) chyba nie będę oryginalny – to na pewno reakcje ludzi. Kiedy przygotowywałem z Bartkiem swój pierwszy stół owocowy na wesele, a było to wesele kolegi, w głowie mam taką scenę. Grzegorz tańczy z żoną pierwszy taniec, a spora część gości zamiast ich dopingować, robi zdjęcia naszym pracom. Kto by dał wiarę! Inna sytuacja: kiedy już współpracowałem z Grzegorzem, zrobiliśmy pokaz na dzień kobiet. Panie pod naszą kilkuminutową nieobecność ogołociły ze stołu całą naszą carvingową prezentację. Mało tego, sztuka carvingu tak podniosła rangę naszej wystawy, że nawet zwykłe liście jarmużu i sałaty stały się w oczach pań łakomym kąskiem i również zniknęły! Te reakcje ludzi nie zmieniły się do dzisiaj. Jest to bardzo miłe i skłamałbym, że tego nie lubię. Wiem też, że jest to nietypowe, ale niezmiernie przyjemne wynagrodzenie za trud i czas poświęcony na przygotowanie prac! (…)
W czym najbardziej lubisz rzeźbić?
(…) Królem nr jeden jest arbuz. Jego właściwości kolorystyczne sprawiają, że wycięte wzory są naprawdę piękne. Lubię je robić, ale o arbuzach wiem prawie wszystko i często rzeźbienie w nich nie jest do końca fascynujące. Inaczej jest podczas rzeźbienia przestrzennego w dyniach. Tutaj jest już wiele zależności, których nie do końca jestem w stanie przewidzieć. Wyobraź sobie sytuację: masz dynię, w głowie ułożyłeś sobie plan twarzy i mimiki, którą chcesz wyrzeźbić. Wszystko idzie zgodnie z planem, aż tu nagle okazuje się, że dynia posiada nie tak grubą ściankę jaką zakładałeś i musisz zweryfikować swoje plany. Często też podczas rzeźbienia okazuje się, że w miejscu gdzie np. planowałeś oko, lub inny element – dynia posiada niewidoczną wcześniej zmianę struktury, jest bardzo miękka. I znowu rewidujemy swoje plany. Oczywiście nie zdarza się to zawsze, ale na pewno powoduje, że dla mnie rzeźbienie w dyni jest tak fascynujące, a efekt końcowy i reakcja ludzi na rzeźby z dyni po prostu bezcenne! (…)
Metryczka startów w zawodach carvingowych
Paweł Sztenderski: starty w ogólnopolskich zawodach carvingowych:
2009 – Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe
III miejsce w kat.debiut, V miejsce w klasyfikacji ogólnej
2010 – II Ogólnopolskie Zmagania Carvingowe – Zwycięstwo
2011 – I Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły – Zwycięstwo
2011 – IV Mistrzostwa Polski w Carvingu – Zwycięstwo
2011 – Puchar Polski w Carvingu – Zwycięstwo, Złoty Medal
2012 – IV Festival Carvingu – III Miejsce
2012 – Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna IKA 2012 – Brązowy Medal
2012 – Mistrzostwa Polski w Carvingu – II miejsce
2013 – V Festival Carvingu – III miejsce
2013 – I Olimpiada Dekoracji z Warzyw i Owoców – zwycięstwo
2013 – Gastro Hradec Cup (Czechy) – Zwycięstwo indywidualnie i w drużynie, Trzy złote medale
2013 – Melonouvy Sampionat (Czechy) – Zwycięstwo, złoty medal
2014 – Gastro Hradec Cup (Czechy) – Zwycięstwo indywidualnie i w drużynie, Dwa złote medale
2014 – IV Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły – zwycięstwo
2014 – Kulinarny Puchar Świata (Luxemburg) – Srebrny Medal
2015 – Dyniowy Sampionat (Czechy) – Dwa złote i jeden srebrny medal, IV miejsce
2016 – Mistrzostwa Polski w Carvingu – II miejsce
2016 – Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna IKA 2016 – Brązowy Medal (cat. D1), srebrny medal (live carving), zwycięstwo w finale najlepszych carverów na świecie!
2017 – Dyniowy Sampionat (Czechy) – II miejsce, dwa złote medale
2017 – Indywidualne Mistrzostwa Europy w Carvingu (Czechy) – III miejsce
2017 – Drużynowe Mistrzostwa Europy w Carvingu (Czechy) – II miejsce
2018 – Kulinarny Puchar Świata (Luxemburg) – Złoty Medal
Paweł Sztenderski: sędzia polskich i międzynarodowych zawodów carvingowych
2012 – Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły – sekretarz jury
2012 – Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów – przewodniczący jury
2013 – Turniej Carvingowy o Puchar Dolnej Wisły – sekretarz jury
2013 – Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów – przewodniczący jury
2014 – Melonouvy Sampionat (czechy) – członek jury
2014 – Turniej Carvingowy o Puchar Marysieńki – przewodniczący jury
2014 – Mistrzostwa Polski w Carvingu – członek jury
2014 – Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów – sekretarz jury
2015 – Puchar Polski w Carvingu – przewodniczący jury
2015 – Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów – przewodniczący jury
2015 – Mistrzostwa Polski w Carvingu – członek jury
2016 – Puchar Polski w Carvingu – sekretarz jury